Co na kaszel u niemowlaka?
Kaszel malucha to ogromny stres dla rodziców. Jest on nie tylko uciążliwy, przez co dziecko nie może zrelaksować się i zasnąć, co jest mu bardzo potrzebne, ale może również oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne dziecka. Co zrobić, gdy niemowlę ma kaszel?
Kaszel suchy czy mokry - jak rozpoznać?
To jedno z pierwszych pytań, które zada lekarz podczas teleporady. Niestety, większość rodziców może mieć problem z udzieleniem poprawnej odpowiedzi - zwłaszcza, jeśli mają pierwszy raz do czynienia z infekcją u dziecka.
Różnica między kaszlem suchym a mokrym ogranicza się głównie do obecności nadmiaru wydzieliny, która występuje w mokrej odmianie kaszlu. O jej obecności dowiemy się, dokładnie wsłuchując się w to, w jaki sposób dziecko odchrząkuje.
Suchy kaszel charakteryzuje się natomiast tym, że mocno drapie w gardło. Dodatkowo najczęściej ma charakter napadowy - występuje rzadziej, ale składa się z wielu kaszlnięć.
Domowe sposoby na kaszel niemowlaka
Pojawienie się kaszlu u niemowlaka nie zawsze musi oznaczać konieczność wizyty u lekarza. W większości przypadków, jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie - stosując domowe sposoby.
Najważniejsze, aby cały czas dbać o nawodnienie dziecka. Przez częste kasłanie wysusz się wnętrze gardła, co może spowodować bolesne podrażnienia. Konieczne jest więc, aby podawać dziecku dużo płynów - może to być woda lub po prostu mleko. Istotne jest również to, aby zadbać o odpowiedni klimat w mieszkaniu. Nie należy przegrzewać go i przesadzanie wysuszać powietrza. Warto również sięgnąć po nawilżacz powietrza. Dzięki niemu, łatwiej będzie dziecku oddychać, co przyspieszy proces leczenia. W przypadku występowania również gorączki, można podać dziecku leki. Co na kaszel u niemowlaka? Lekarze zalecają stosowanie paracetamolu.
Kiedy udać się do lekarza?
Istnieje cała grupa przypadków, które powinny być dla rodziców sygnałem, że warto udać się do lekarza. Pierwszym z nich jest wiek dziecka. Jeśli nie ma ono czterech miesięcy to wizyta u pediatry jest wręcz koniecznością. Warto umówić się do specjalisty również wtedy, gdy maluchowi towarzyszy nie tylko ból gardła, ale również gorączka. Alarmującym stanem jest temperatura powyżej 38. stopni.
Wizytę u lekarza zaleca się również wtedy, gdy problem z uciążliwym kasłaniem trwa dłużej niż kilka dni. Może to oznaczać, że jest to jedynie objaw choroby wirusowej. Podczas spotkania z lekarzem zaproponowany zostanie sposób leczenia, który znacznie skróci czas walki z stanem infekcyjnym u dziecka.