Jak poradzić sobie z kaszlem u niemowlaka?

Kaszel u maluszka to może być początek poważnej choroby, dlatego rodzice są często zaniepokojeni pojawieniem się tego objawu. Rozpoznanie czy kaszel jest suchy, czy mokry nie zawsze jest łatwą sprawą. Warto poznać kilka wskazówek dotyczących rozpoznawania kaszlu i radzenia sobie z nim u tak małych dzieci.

Jak rozpoznać kaszel suchy i mokry?

W większości przypadków, infekcje wirusowe górnych i dolnych dróg oddechowych objawiają się suchym kaszlem, który po 2-3 dniach może przejść w kaszel mokry. Infekcje dotykają również niemowlęta, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Przy pierwszym dziecku i pierwszej infekcji, rodzicom ciężko jest określić rodzaj kaszlu u malucha, co utrudnia również fakt, że rano kaszel może wydawać się mokry, natomiast wieczorem będzie brzmiał jak suchy. Przy kaszlu spowodowanym infekcją wirusową, towarzyszą mu inne objawy, takie jak: katar lub zatkany nos, podrażnione i zaczerwienione gardło oraz stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka.

Cechy kaszlu u niemowlaka

Przy suchym kaszlu rozpoznanie najczęściej wynika z obserwacji takich jak to, że dziecko nieskutecznie próbuje odkrztusić, ale nie może tego zrobić, ponieważ w drogach oddechowych nie znajduje się wydzielina. Dodatkowo maluch staje się płaczliwy, ponieważ odczuwa drapanie w gardle i drażniące symptomy. Suchy kaszel jest też napadowy i sprawia, że dziecko opada z sił. Kaszlnięcia są długie i wyczerpujące. Ponadto kaszel występuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Przez to niemowlak może się wybudzać i być rozdrażniony przez cały czas. Warto pamiętać, że dziecko może mieć kaszel spowodowany różnymi czynnikami drażniącymi, jak np. wdychanie dymu papierosowego, smogu i spalin, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu i zbyt duża suchość powietrza. Co na kaszel u niemowlaka? Przede wszystkim nawadniaj dziecko i podawaj paracetamol, aby złagodzić ból i gorączkę. Najważniejsza jest jednak wizyta u lekarza.

Kiedy należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu?

Z kaszlącym maluchem do lekarza należy udać się gdy: dziecko ma mniej niż 4 miesiące, kaszel trwa dłużej niż tydzień, również przy większych dzieciach, dziecko oddycha z trudem i ma świszczący oddech, jeśli towarzyszącym objawem jest gorączka u malucha do 6 miesiąca życia, powyżej 38st., natomiast u starszego dziecka powyżej 39st. Dodatkowe objawy, z którymi warto zgłosić się do lekarza to: osłabienie i brak apetytu oraz ulewanie pokarmu lub wymioty. Niezależnie od stanu dziecka, jeśli nie jesteśmy pewni jak je leczyć, warto zasięgnąć porady lekarza.